Nasi harcerze mają mnogie symbole odróżniające ich od innych organizacji

Harcerze są jedną z najbardziej charakterystycznych organizacji zrzeszających młodzież w Polsce. W kraju istnieją dwie najważniejsze organizacje harcerskie, do których należy większość młodych ludzi. Większa część harcerzy po określonym czasie rezygnuje z członkostwa w organizacji.

Część jednak zostaje, pełniąc w późniejszym czasie rolę instruktorów i przewodników dla młodych harcerzy. Część z nich jest w harcerstwie do końca życia, z biegiem lat zbierając różnorodne odznaczenia i kolejne stopnie w hierarchii. Działalność członków harcerstwa miała szczególne znaczenie podczas działań wojennych, gdy stanowili oni realne wsparcie dla walczących żołnierzy. Obecnie do ich założeń należy kształtowanie w młodych ludziach najwyższych wartości takich jak przyjaźń i patriotyzm. Członkowie harcerstwa są rozpoznawalni ze względu na charakterystyczny harcerski mundur. Jego krój, kolor i dodawane do niego elementy zależą od rodzaju organizacji, a nierzadko również od drużyny.

Zasadnicze elementy umundurowania

Mundur i ekwipunek

Mundur harcerski (dla kandydata na harcerza) składa się z dwóch głównych elementów – bluzy harcerskiej i spodni albo spódnicy. Odcień bluzy dla dziewcząt zwykle różni się od tych dla chłopców.

Zobacz ten artykuł, to również stanowi świetne źródło opisywanego zagadnienia. Nie wahaj się i kliknij a na pewno się nie zawiedziesz.

Przewidywane są różnorodne nakrycia głowy, do których zalicza się beret z lilijką, różne kapelusze i czapka typu furażerka. Do munduru dodaje się różnego rodzaju symbole. Podstawowym z nich jest krzyż harcerski. Obecność tego typu dodatków zazwyczaj zależy od stopnia, na jakim dany harcerz się znajduje. Z tej przyczyny na przykład sznury funkcyjne mają zróżnicowane kolory. Specyficznym elementem ubioru harcerskiego są także getry do kolan i mocne buty do przemieszania się w różnorodnych warunkach.

Sklep z artykułami harcerskimi

Właściwie w każdej miejscowości można znaleźć składnicę harcerską, w której do kupienia są wszystkie wspomniane wcześniej produkty. Sklep taki powinien mieć właściwe uprawnienia, a jego pracownicy wiedzę na temat obecnego umundurowania w różnych organizacjach. W tego rodzaju miejscu można więc nabyć rozmaite naszywki na mundur harcerski, czapki i tym podobne produkty. Tego rodzaju sklepy nierzadko znajdują się w pobliżu siedzib organizacji harcerskich. W ostatnim czasie popularne jest także kupowanie tego rodzaju produktów przez Internet.