Z jakiego powodu powinno się segregować śmieci i czym jest selektywna zbiórka odpadów?

Obecnie coraz więcej mówi się o segregacji odpadów, na nieszczęście w dalszym ciągu mnóstwo osób kompletnie tego nie egzekwuje i nie segreguje śmieci. Bezsprzecznie jest to bardzo złe dla środowiska, bo śmieci, które nie są segregowane trafiają w większości wypadków na jedno wysypisko, przez co w wielu przypadkach sporo z nich zupełnie się nie rozkłada.

Odpadek

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze inne wydzielają złe substancje szkodzące środowisku, zaś wszystko to wywołuje pogorszenie ekosystemu. Tak więc niesegregowanie śmieci tak właściwie szkodzi nam samym. W związku z tym bez ustanku przypomina się o tym, że segregacja śmieci jest sprawą niezwykle ważką. Selektywna zbiórka odpadów, czyli segregowanie śmieci, na pewno daje korzyści nam wszystkim. Termin selektywna zbiórka odpadów znaczy wyrzucanie śmieci do konkretnych zbiorników, które mają swoje przeznaczenie.

Na przykład do jednego pojemnika wrzuca się wyłącznie szkło, do innego makulaturę, jeszcze do innego baterie czy też tworzywa sztuczne. Nie jest to wcale uciążliwe i skomplikowane, a dużo pomaga. Dzięki selektywnej zbiórce odpadów każde śmieci trafiają tam gdzie powinny, niemało z nich można także

link

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

przerobić oraz zużytkować od nowa, co pokaźnie zmniejsza ilość wyrzucanych śmieci. Natomiast takie odpady, jak na przykład przeterminowane leki, baterie i akumulatory lub też chemikalia nie stwarzają zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska, albowiem również są przechowywane w odpowiednich miejscach.

Selektywna zbiórka śmieci to coś, co winno zagościć w każdym domu. Nie wymaga to ogromnej ilości czasu, nie jest uciążliwe i skomplikowane, a przynosi faktycznie sporo korzyści. Zezwala na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony środowiska, poza tym kształtuje również ludzką świadomość i uzmysławia, że dbanie o środowisko poprzez segregację śmieci jest istotnie ogromnie ważne.

Do tego selektywna zbiórka odpadów to dodatkowo ulga dla naszego portfela, albowiem pozwala w znacznym stopniu obniżyć koszta związane z ich składowaniem.