Grunt to ciepłe ubranie

Nad Wisłę nadeszła deszczowa jesień, a niedługo rozpocznie się zima. Meteorolodzy twierdzą, że w tym roku będzie się ona wyróżniała wyjątkową mocą. To powoduje, że niezbędna staje się wyprawa do sklepu z ubraniami, w którym można znaleźć porządne polary.

człowiek ubrany w polar w górach

Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Doskonałym punktem, w którym można zakupić ubrania, w tym szczególnie polary (ciepłe polary (tutaj więcej o tym) ze sklepu), na zimne dni, jest oczywiście jakiś sklep górski. Trzeba wiedzieć, że najgroźniejszym wrogiem wędrujących po górskich szlakach nie są strome wejścia, a zmienna i zdradziecka pogoda. Można zauważyć, że więcej wspinaczy umarło przez zamarznięcie, niż w wyniku spadnięcia z wysokości. W 20. stuleciu, kiedy ludzie heroicznie zmagali się z najwyższymi górami, naukowcy próbowali stworzyć ubrania, które dobrze osłaniają himalaistę przed trudnymi warunkami dominującymi w Karakorum i innych pasmach. Dzisiejsze kombinezony dla śmiałków to efekt kilku dziesięcioleci pracy w tej dziedzinie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że tego typu stroje mogą nosić też ludzie, którzy nie chcą zdobywać Mount Blanc. Towary, jakie oferuje typowy sklep górski – odkryj serwis – (więcej tu: ), są dobre też dla zwolenników przechadzek po górskich ścieżkach oraz dla tych, co po prostu uwielbiają wspaniałe ciepło nawet w najbardziej mroźne dni.

Ale nie wyłącznie ubranie jest kluczowe. Niewielu ludzi wie, że większość przeziębień jest wywoływana przez nadmierne schłodzenie dolnych kończyn. Jeżeli twoje buty łatwo przepuszczają powietrze oraz wilgoć, nie wdziewaj tego na nogi w śnieżne dni. Opłaca się odłożyć trochę więcej gotówki i przejść się do sklepu górskiego, by tam zamówić solidne buty, wyprodukowane przez renomowanego producenta sprzętu górskiego.

O ile chcesz w przyszłości wyruszać na wędrówki po górskich szlakach, wiedz, że najważniejsze także w tym wypadku jest mocne obuwie. Mnóstwo okropnych wypadków w Tatrach było rezultatem tego, że nierozsądni turyści mieli na sobie niewłaściwe obuwie. Na wysokich trasach podstawowa jest prawidłowa przyczepność obuwia.