Dokąd na ferie?

Jednym z popularniejszych uzdrowisk w naszym kraju do końca Drugiej Wojny Światowej było uzdrowisko niemieckie. Jak to bywa na Dolnym Śląsku historia owa jest złożona, ale przez to bardzo ciekawa. Polanica-Zdrój przez istotną część swojego istnienia była wioską, najprzód przynależącą do książąt śląskich a potem właścicielami wsi byli Jezuici.

Hotel SPA Villa Alina w Polanicy Zdroju

Autor: www.villaalina.pl
Źródło: www.villaalina.pl
O istniejących w okolicy kwasowych źródłach zdawano sobie sprawę już w szesnastym wieku, czyli za czasów kiedy władali wsią Jezuici. Nadmieniono o nich w opisie Ziemi Kłodzkiej, niemniej jednak nie były one używane do kuracji. Z zapisów wynika iż była owa woda obiektem sprzedaży.

Zwrotem dla wioski był rok 1873, to jest rok połączenia Niemiec. Od tego okresu wieś Polanica-Zdrój stała się kurortem. W trzy dekady później kuracjusz miał możliwość przebierać spośród dziesiątki hoteli ulubiony hotel astor hotel Polanica Zdrój (poznaj na stronie). Na na początku dwudziestego wieku miejscowość kuracyjna ma swoje „złote czasy”. Na skutek skutecznej reklamy podróże do Polanicy-Zdrój zrobiły się niezwykle popularne. W 1933 r. zostaje opublikowany przewodnik w polskim języku dla kuracjuszy. Taka sytuacja trwała do II Wojny. Kurort zyskał międzynarodową renomę. Po II Wojnie miejscowość uzyskuje prawa miejskie.

Dziś Polanica-Zdrój oferuje turyście dobrze rozwiniętą sieć szlaków turystyki pieszej. Możemy chodząc nimi podziwiać drzewa świerkowe i młodsze, wprowadzone planowo lasy bukowe. Z uwagi na swe położenie w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój jest doskonałym miejscem dla odpoczynku tak weekendowego jak też letniego. Gościem kurortu była m.in. pani Maria Dąbrowska.

Podgórski klimat jest wyjątkowo korzystny tym z nas którzy usiłują rzucić palenie albo borykają się ze schorzeniami układu oddechowo. Warto więc planując letnie wojaże wbić w przeglądarkę hasło: hotel zakopane hotel Polanica Zdrój. Ciekawostką jest to, iż kurort jest prekursorem w sferze chirurgii plastycznej. Powstał tutaj pierwszy w Naszym kraju szpital o owej specjalizacji (oferta na www hotelu w Polanicy Zdrój).

Kolejną ciekawostką – tym razem językową – jest spór językowy dotyczący nazwy tej miejscowości. Mianowicie do 1925 roku niemiecka nazwa wioski pisana była z błędem ortograficznym „Zdrój-Polanica”, odwrotnie niż zostało to uniwersalnie przyjęte.