Jakie konsekwencje niesie na dzieci rozwód rodzicieli i w jaki sposób możemy siebie a także ich na to przygotowywać?

Kiedy dochodzi do rozpadu rodziny miedzy partnerami posiadającymi dzieci, w najwyższym stopniu cierpią i tracą na tym oczywiście dzieci, które zostają bez jednego z rodzicieli. Niemniej jednak nie tylko oni odbierają to dotkliwie. Też rodziciel, jaki wyprowadza się z domu i pozostaje całkowicie sam bez codziennego kontaktu z dziećmi.

kobieta

Autor: Eveline Cosmetics
Źródło: Eveline Cosmetics

Uznane jest, że miano samotni rodzice to ludzie, jakie samotnie wychowują dzieci. Lecz co w takim razie możemy powiedzieć o rodzicu, który nie mieszka łącznie z dziećmi jednak ma wszelkie prawa do swoich dzieci jednak decyzją sądu zostają przy drugim rodzicu. Czy również nie możemy ich nazwać samotnym rodzicielem? Jak najbardziej wyjątkowo oni odczują samotność i tęsknią za własnymi pociechami, jakie zostały z drugim rodzicielem.

Naturalnie dla dziecka rozstanie rodziców to dotkliwy oraz budzący negatywne emocję czas, niemniej dla rodziciela, jaki zamieszkał w innym domu niż dzieci też jest to nieznośny czas. Również doświadczają rozłąkę z pociechami jak także niemożność ich wychowywania i spędzanie z nimi tyle czasu jak było to poprzednio. Po rozwodzie rodzicieli dzieci aczkolwiek posiadają cały czas ufność, że rodziciele się po raz kolejny zejdą. Również winią siebie oraz swoje postępowania za rozstanie rodziców.

Częstokroć czują się opuszczone oraz samotne, co może ujawniać się oporem i agresją wobec rodziców. Zachodzi też regresja, oznacza to, że dzieci zaczynają się moczyć w łóżko, ssają kciuk, lecz także posiadają potrzebę częstego przytulania się i przyrzeczenia, że ich się kocha. Wypływa to z sytuacji lęku i strachu, a też powoduje zmniejszenie uczucie bezpieczeństwa, zwątpienie, bezsenność, nocne zmory czy też niepokój przed ciemnością.

Dzieci bardzo tęsknią za rodzicielem, jaki się wyprowadził, lecz też mogą demonstrować złość i bunt na rodzica z którym pozostali, a jakiego obwiniają za rozpad rodziny. Jednocześnie czują lęk, iż odejdzie także rodzic zamieszkujący z nimi. Przeżywają straszliwy smutek oraz częstokroć płaczą. Na domiar złego nierzadko z winy rodzicieli, czują przymus wybrania czy są lojalne w stosunku do matki, czy też ojca. Dzieci też czują silny żal, smutek, a również rozpacz, doświadczają krzywdy oraz są bezradne oraz bezsilne w przypadków rozwodu ich rodziców.

Młoda kobieta

Autor: Robert Moran
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą przebiegać u nich dolegliwości somatyczne, takie jak bóle brzuszka lub głowy, pocenie dłoni, zdarza się, iż tracą ufność we własne siły oraz mają niskie poczucie wartości, a to pociąga za sobą problemy w szkole. Dzieci mogą obwiniać jednego z rodzicieli za rozpad rodziny, gniewać się, a również buntować. Często manifestują agresję wobec rodzicieli, rodzeństwa, rówieśników a też obcych ludzi. Mogą nie rozmawiać o swoich kłopotach z nikim z powodu wstydu. Starsze dzieci czasem odczuwają, iż powinny wspierać oraz dopomagać w obowiązkach rodzica, co budzi ich nadmierne obciążenie uczuciowe. Mogą nie chcieć samemu wybierać, z którym rodzicielem chcą zamieszkiwać, natomiast czuć się ku temu zmuszane. Zdarza się także, że wyczekują od rodziców materialnego wsparcia za poniesione krzywdy.

Samotni rodzice kiedy pragną założyć nowe rodziny to dzieci zazwyczaj nie mogą poradzić sobie z tym, są zazdrośni, nieufni do ludzi i nowego partnera rodzica. Okres dorastania jest bardzo ciężki oraz buntowniczy, a następujący rozwód rodziców może sprowadzić wzrost wyczerpania, problemy z koncentracją, w szkole jednak także kradzieże, pijaństwo czy też przyjmowanie narkotyków.

Rozwodów jest coraz to więcej w Polsce, ludzie się zakochują, pobierają, rodzą się dzieci i rozwodzą się, często nie licząc się z rezultatami. Należy wiedzieć, że rozwód niesie niezwykle szkodliwe konsekwencje dla dzieci, ma to wpływ ich chwile obecną i może posiadać to niesprzyjający wpływ na ich przyszłość. Zatem jeżeli rodzice decydują się na rozwód powinny zadbać o to żeby dzieci w bezustannie czuły się drogie przez obojga z rodzicieli a także nie czuły z tego względu przewinienia oraz wstydu.