Zachorowałeś na wakacjach? Zobacz, jak leczyć się najtaniej!

Nawet podczas wczasów może przydarzyć się nam nieoczekiwany wypadek – np. raptowne przeziębienie, kłopoty z brzuchem lub ciężka reakcja alergiczna na ukąszenie owada albo oparzenie meduzy. Takie przypadki wymagają odwiedzin doktora. Co zrobić, by koszty leczenia nie zrujnowały naszych finansów?

tabletki2

Źródło: http://www.sxc.hu
Najstosowniej jest jeszcze przed wyjazdem załatwić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możemy bez trudności otrzymać świadczenia medyczne, jeżeli takie są nam konieczne z medycznego punktu widzenia. Inaczej mówiąc jest to rozwiązanie, którego brak doprowadziłby do przymusu bezzwłocznego powrotu do kraju. Decyzja odnośnie tego faktu należy do lekarza, do którego poszliśmy – to on zdecyduje czy dane schorzenie zmusza do szybkiego działania. Poza nasileniem dolegliwości bierze on także pod uwagę, kiedy wracamy do domy.

Chcesz zamówić lekarstwa? Gdy chcesz więcej informacji o lekarstwach jak np. o zincas (więcej o zincas na to warto wejść.

Trzeba jednak wiedzieć, iż nawet jeśli jego decyzja będzie sprzyjająca, może się okazać, że będziemy musieli uregulować opłatę za przeprowadzone świadczenia – w głównej mierze za leki i za zabiegi prywatne, choć w wielu krajach nawet wizyta w państwowej przychodni wymaga stosownej opłaty. Jej wielkość nie jest z góry określona, jest zależna od kraju, do którego wybraliśmy się na wczasy. Karta nie pokrywa również kosztów transportu pacjenta do Polski czy opłaty za leki, jednak w wielu wypadkach może być bardzo pomocna.

Publikacja, którą w tym momencie widzisz to wspaniałe źródło (http://baltic-park.com.pl/) informacji, jednak jeśli szukasz innych tego rodzaju materiałów, to kliknij ten link.

Jak zatem załatwić kartę?

Jeśli mieszkamy nieopodal oddziału NFZ, możemy udać się tam osobiście i z miejsca będziemy ją mieć. Należy jedynie uzupełnić formularz i w kilka minut załatwimy konieczne formalności. Gdy oddział NFZ jest położony dalej lub nie mamy kiedy go odwiedzić, możemy wysłać dokumenty pocztą. Wybierając taką opcję trzeba pamiętać, aby dołączyć do formularza ksero dowodu tożsamości oraz dowodu ubezpieczenia, np. RMUA z pracy. Gotowa karta może być wydana osobiście bądź wysłana pocztą. Jeżeli z kolei chcemy wziąć kartę za kogoś, będzie potrzebne upoważnienie wystawione przez taką osobę, w innym razie będzie musiała zgłosić się sama. Gdy wyrażamy chęć przesłania karty pocztą, nie możemy zapomnieć o podpisie na wniosku. Dobrze jest złożyć dokumenty o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, albowiem nigdy nie możemy być pewni, kiedy okaże się nam potrzebna.