Hipoterapia przynosi niesamowite terapeutyczne wyniki. Jest niezastąpionym sposobem rehabilitacji. Pomaga wielu osobom

Hipoterapia jest sposobem rehabilitacji psychoruchowej, do jakiej używane są konie. To jedna z form terapii wieloprofilowej, co oznacza, że działa równocześnie ruchowo, psychicznie, jak również w sposób społeczny. Można ją zastosować tak u dziec, młodzieży, jak i osób starszych.

przejażdżka konna

Źródło: flickr.com
Terapia niepełnosprawnych z zastosowaniem metody hipoterapii obejmuje właściwie osoby niepełnosprawne w sposób ruchowy, sensorycznie i umysłowo. Hipoterapia to bardzo skuteczna metoda, a jej doskonałe skutki znane już były w starożytności. Jako metoda terapii została zastosowana się całkiem niedawno, bo w latach 50 i 60. dwudziestego wieku. Hipoterapia została związana z innymi metodami leczenia i terapii, czerpie z ich praktyki.Najważniejszym celem terapii z końmi jest zwrócenie pacjentom sprawności ruchowej i w zakresie psychicznym. Hipoterapia to jeden z elementów rehabilitacji leczenia, która jest kontrolowana przez specjalistę pod kontrolą lekarza.

konie

Autor: ime
Źródło: http://www.sxc.hu

Hipoterapeuta spełnia rolę asekurująca, dzięki czemu dba o bezpieczeństwo, a także rolę przewodnika ze zwierzęciem. Zwierzęta do tej terapii >>> sprawdź to – stajniaiskra.pl wybiera się bardzo uważnie pod kątem różnorodnych cech. Istotne jest, że niezwykle istotne są właściwe cechy charakteru.

Najważniejsze, żeby były spokojne, posłuszne, jak również muszą mieć konkretny wiek i budowę. Najbardziej znana rasa używana do hipoterapii to konie (odnośnik do serwisu) huculskie. Koń musi być dobrany do jeźdźca, to znaczy, że musi być jak najlepiej dobrany do jego wzrostu, a takżezaleceń rehabilitacji. Tego typu akcje można robić na przykład na obozach konnych – .

Zależnie od tego, z jakim chorobą, o jakim nasileniu się spotykamy hipoterapia wpływa na polepszenie wielu funkcji organizmu. Nie jest znany taki sprzęt sportowy, na którym wykonalne byłoby poruszanie się na nim ćwiczącej osoby we wszystkich możliwych płaszczyznach, to znaczy na boki, w górę, w dół, do tyłu i do przodu. Poddanie takiemu sposobowi poruszania się pacjenta z mózgowym porażeniem dziecięcym polepsza całą sprawność fizyczną. Poza tym, zmniejszone zostaje napięcie mięśni, bardzo znamienne dla tej choroby. Istotniejsza jest dzięki temu koordynacja ruchowa i poczucie równowagi.