Pochwyć uroki Szklarskiej Poręby i jej okolic

Wśród soczystej zieleni lasów, w kotlinie rzeki Kamienna, na stokach Karkonoszy i Izerów, rozciąga się magiczny ogród pradawnych dziejów, tradycji, wierzeń, czarów i natury. Jego władcą jest Duch Gór, nazywany Rzepiórem.

szklarska poręba

Autor: Karol K
Źródło: http://www.flickr.com
Do Szklarskiej Poręby dobrze jest przyjechać pociągiem. W międzyczasie minąć górskie tunele, równocześnie rozkoszując się cudownymi karkonoskimi widokami. Szklarska Poręba może bez oporów być uznana za mineralogiczną metropolię Polski. W pobliskich obszarach odnajdywano takie minerały jak ametyst – minerał o fioletowym zabarwieniu, kryształ górski – bezbarwny minerał, agat, akwamaryn, a nawet kamienie księżycowe. Zimą góruje narciarstwo biegowe i zjazdowe. Kiedy śniegi znikają pod działaniem wiosennych promieni słonecznych, odsłaniają się dla globtroterów liczne trasy rowerowe i trasy pieszych wędrówek, o różnym stopniu trudności.

Wyłania się bardzo lubiana, zwłaszcza przez małe dzieci, gra terenowa Magiczny Szlak Ducha Gór – szlak turystyczny, zabawa, historia i przyroda w jednym. Myśląc o Szklarskiej Porębie trzeba wspomnieć o Walończykach, narodzie który od XII wieku przybywał z zachodniej i południowej Europy, w poszukiwaniu pokładów złota i innych skarbów tej ziemi.

Jeśli chcesz przeczytać więcej wiadomości na przedstawiany w tym artykule wątek, to zobacz tu śmiało uzupełniające informacje.

Niektórzy z nich dorobili się tu ogromnego majątku. Szlak Waloński poprowadzi nas do punktów, w których przeszłość pamięta czasy średniowiecza. Nieopodal wije się Złoty Potok, w którym dziś już z trudem odszukać okruchy złota, szybciej może kawałki ametystów. Przebywając w Szklarskiej Porębie koniecznie należy dotrzeć do urokliwego wodospadu Kamieńczyka – najwyższego w polskich Sudetach oraz wodospadu Szklarka. A kolejką linową wjechać na szczyt Szrenicy.

W czasie wjazdu kolejką linową na szczyt Szrenicy, roztaczać się będą przed nami przepiękne widoki Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Izerskich. Ze Szrenicy, szlakami turystycznymi można zawędrować do Śnieżnych Kotłów – pozostałości epoki lodowcowej. Śnieżne Kotły to przykłady alpejskiego pejzażu w Karkonoszach. Na koniec wycieczki po Szklarskiej Porębie i okolicach, na Skwerze Radiowej Trójki możemy zrobić sobie zdjęcie na tle odcisków ust ulubionych trójkowych dziennikarzy.

Jeśli masz zamiar poczytać dużo na ten temat, to przejdź na naszą kolejną stronę oraz dowiedz się (http://horyzont.net.pl/) czegoś interesującego o tym poście.

Po całodniowej wędrówce, warto jeszcze zostać w Szklarskiej Porębie, rezerwując pokój w hotelu (hotel w Szklarskiej). Znalezienie noclegu nie będzie trudne, ponieważ baza noclegowa i hotelowa jest wystarczająco rozbudowana. Wystarczy wklepać w wyszukiwarkę wyrażenie „baza noclegowa hotel Szklarska Poręba”. Hotele w Szklarskiej Porębie zapewniają wszystko to, co jest niezbędne do zregenerowania sił przed kolejną wędrówką.