Terapia ze współuczestnictwem koni – co daje?

We współczesnych czasach coraz większe uznanie ma hipoterapia. Czym się odznacza i z jakich względów jest stosowana?

dzieci na koniach
Zacznijmy od tego, że jest to tzw. terapia na końskim grzbiecie. Wyszło na jaw, że jazda konno przynosi świetne rezultaty w licznych dolegliwościach, zarówno u maluchów, jak też u dorosłych. Hipoterapia oddziałuje na chorego i jego ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Efekty, jakie osiągają chorzy, nieraz potrafią pozytywnie zadziwić. Jakie wobec tego wiążą się z nią plusy?

W pierwszym rzędzie – umożliwia chodzenie „bez chodzenia”. Co to znaczy? Chory jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy identyczne jak w czasie normalnego poruszania się. Dzięki temu jazda jest ogromnym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi bądź nauczenia go chodzenia od samego początku.

Po drugie, terapia z koniem zmniejsza napięcie mięśni oraz usuwa nieodpowiednie odruchy postawy. Oprócz tego zapobiega przykurczom oraz zwiększa możliwości lokomocyjne – pacjent, który do tej pory nie mógł się poruszać, teraz bez kłopotu pokona takie przeszkody jak nierówności terenu czy piasek. Poza poprawą zdolności ruchowych istotne jest również aktywizowanie innych zmysłów m.in. poprzez dotyk zwierzęcej sierści, zapachy i dźwięki.

Agroturystyka na Kaszubach

Autor: www.nakaszubach.pl
Źródło: www.nakaszubach.pl

Poza tym koń uspokaja, rozwija relacje społeczne, jak również wzmaga pracę narządów wewnętrznych, w tym odporność organizmu bądź działanie układu krążenia. Hipoterapia (zajęcia dla dzieci z końmi (zajęcia dla dzieci z końmi)) może być z należytym skutkiem stosowana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, a więc porażeniach mózgowych lub chorobach psychicznych, jak również w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze bądź stwardnieniu itp. Lista jest dosyć długa.

Przeciwwskazaniem do zastosowania terapii jest uczulenie na sierść czy zapach konia, rany, które jeszcze się nie wygoiły, ostre infekcje, niepowstrzymany lęk, znaczna temperatura albo znaczne pogorszenie i trudności z widzeniem. Każdy chory powinien mieć sporządzony indywidualny plan hipoterapii, by przynosiła najlepsze rezultaty.

Zaciekawieni hipoterapią powinni prześledzić propozycje, jakie przedstawiają obozy konne (kolonia konna (kolonia konna)). Warto bliżej zaciekawić się tym zagadnieniem, by jak najbardziej przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia pacjenta.