Jakiego typu farmaceutyki gromadzimy w domowej apteczce i w tej obligatoryjnie przewożonej w samochodzie

O potrzebie posiadania domowej apteczki przekonani byli jeszcze nasi antenaci żyjący w czasach Polski sarmackiej. W każdym dworku mieściła się półka, gdzie gospodarze przechowywali różnorodne specyfiki na najczęstsze dolegliwości. Taki zwyczaj przetrwał do chwili obecnej, z tym że zawartość apteczki w znacznym stopniu się przeobraziła.

tabletki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Co prawda nadal odszukamy w niej tabletki ziołowe, lecz regały zostały zdominowane przez syropy, czyli sztucznie wytworzone specyfiki wyprodukowane w fabrykach. Okazuje się także, że pojęcie apteczka nie odnosi się jedynie do jednej z kuchennych szafek, lecz też do niewielkich pudełek przewożonych w pojazdach. A niektórzy mężczyźni nawet ryzykują stwierdzenie, że apteczką jest również kobieca torebka.

Podstawowym elementem każdej apteczki bywają wszelkiej wielkości lepce i bandaże. Bywają one bardzo przydatne, gdy skaleczymy się w rękę lub serdeczny palec. Poza tym przydałby się w takiej okoliczności także środek odkażający, czyli na przykład jodyna. Na tym

pigułki

Autor: Will Thomas
Źródło: http://www.flickr.com

jednakże nie kończy się arsenał, który używamy przeciwko tym najbardziej zwyczajnym dolegliwościom.Najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym medykamentem w prywatnej szafce pierwszej pomocy są pastylki przeciwbólowe. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie substancję zwany paracetamolem, który po przedawkowaniu jest w stanie zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Taka reguła odnosi się zresztą także do pozostałych farmaceutyków – to, że konkretny lek jak sprzedawany jest bez recepty nie zwalnia nas z konieczności stosowania się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu. Gdy otwieramy apteczkę i wyciągamy dłoń po antidotum na trawienie, to nie możemy w żadnym wypadku zapominać o przestrogach farmaceutów.

Kiedy kupujemy popularne i bardzo często reklamowane suplementy diety i preparaty witaminowe zupełnie nie myślimy o terminie ważności. Tymczasem lekarstwa, które leżą latami na domowych regałach nie dosyć, że tracą swoje cenne właściwości, to nawet mogą osłabić stan naszego zdrowia. Całkiem podobnie sprawa się przedstawia w przypadku równie często nabywanych tabletek na przeziębienie. Z kolei osoby przewlekłe chore muszą mieć w zasięgu ręki lekarstwa, które ratują im życie. Każda osoba po przeszczepie wątroby musi zażywać specjalistyczne środki zapobiegające odrzutom, a każdy cierpiący na cukrzycę praktycznie nie rozstaje się z pompą insulinową. A część z tych medykamentów należy trzymać w lodówce, aby pozostały produktami w pełni wartościowymi.