Wspólne dojazdy pomiędzy miastami

Współcześnie koszty podróżowania w obrębie kraju są dosyć wysokie. Wynika to najczęściej ze nieustannie zwiększających się cen paliwa, w wyniku czego przemieszczanie się autem często przestaje być opłacalne. Natomiast bilety autokarowe i kolejowe również drożeją. W tych sytuacjach niejednokrotnie istnieją ulgi w cenie biletów dla poszczególnych grup, takich jak przykładowo studenci. Po skończeniu studiów jednak pojawia się kłopot wysokich cen. Z pomocą przychodzą rozmaite spółki autokarowe, oferujące tańsze bilety w formie kto pierwszy ten lepszy.

Podróżowanie z bagażem

Autor: Holly Hudson
Źródło: http://www.flickr.com

Wiele osób ceni sobie jednak wygodę, jaką daje jazda autem. Nieliczni wybierają więc autostop, jednak obecnie coraz mniejsza liczba kierowców zabiera takie osoby. Wynika to z faktu, że wielu ludzi woli unikać ewentualnego zagrożenia, a ponadto darmowe podwożenie nie jest opłacalne. Wymyślono więc ideę wspólnych przejazdów po wcześniejszym skontaktowaniu się (sprawdź carpooling). Pomocny okazał się być Internet i specjalne strony do tego stworzone. Jazda razem jest sposobem na oszczędzanie czasu i gotówki.

Portale do umawiania się na wspólne przejazdy
W Internecie stworzono specjalne portale, w ramach których użytkownicy szukają zarówno właścicieli aut posiadających wolne miejsce w pojeździe, jak i potencjalnych pasażerów. Ostatnio ta metoda umawiania się i przemieszczania zdobyła sporą popularność. Używana jest przede wszystkim przed młodych ludzi, szczególnie studentów. To oni w większości przypadków przemieszczają się w granicach kraju, na przykład jadąc do domu w wakacje czy na weekend, a przy tym chcą zaoszczędzić. Porozumiewają się więc za pośrednictwem tego rodzaju stron na przejazd konkretną trasą danego dnia.

Cena i zagrożenia
E-autostop jest metodą na oszczędność pieniędzy przeznaczanych na benzynę do samochodu. Klienci określonej witryny internetowej umawiają się między sobą zarówno na miejsce podróży, jak i na koszt. Kierowca czas pracy kierowcy tira płaci więc znacznie mniej niż w przypadku gdy przebywałby tę samą trasę w pojedynkę. Rzecz jasna każda metoda autostopu, także ta internetowa, łączy się z jakimś niebezpieczeństwem. Nigdy nie można być pewnym, że osoba znaleziona w internecie jest uczciwa i nie ma złych zamiarów. Dla większej pewności zawsze można wcześniej porozmawiać dłużej z danym człowiekiem przez Internet.