Jakie kanały telewizyjne powinno oglądać nasze dziecko?

Wychowanie to niezwykle ciężki temat. Każdy rodzic ma osobną wizję na jego temat. Wszyscy również boimy się tej chwili, kiedy nasz maluch przyjdzie na świat i to my będziemy musieli powiedzieć mu, jak żyć. Często popełnimy błąd, ale jest to na zawsze wpisane w wychowanie. Nikt nie jest idealny i dlatego często spotkamy na swojej rodzicielskiej ścieżce sporo niebezpiecznych zakrętów.

Z pewnością niejeden rodzic myśli, czy dziecko może korzystać z telewizji? Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że we współczesnym świecie nie uda nam się odciąć naszych dzieci od wszystkich zdobyczy techniki. I bardzo dobrze, bo nowoczesne wynalazki powstały po to, aby uprościć nasze życie. Ale z drugiej strony, wiemy doskonale, że mogą prowadzić do niebezpiecznych uzależnień albo schorzeń na tle nerwowym.

dziecko przed telewizorem

Autor: Sarah Joy
Źródło: http://www.flickr.com

Ale wystarczy odpowiednio podejść do tematu i nie spotkamy się z takimi problemami. Przede wszystkim, nasze dziecko musi wiedzieć, po co nam telewizor. Jeśli wytłumaczymy maluchowi, w jakim celu go włączamy, dziecko nie będzie całymi godzinami koczować przed grającym pudłem. Naszym starszym pociechom pokażmy, że program tv oferuje dużo pożytecznych propozycji, takich jak audycje przyrodnicze, czy historyczne, jak również dużo wspaniałych filmów. Więcej na

Postarajmy się oglądać telewizję z naszymi dziećmi. Niekiedy, nawet w skierowanych do małych dzieci kreskówkach mogą się wydarzyć okoliczności, które zaniepokoją naszego malucha. Powinniśmy być wówczas tuż obok i wyjaśnić mu całe zajście. Pamiętajmy, że pociechy najczęściej idą w ślady rodziców. Jeśli my bezmyślnie tkwimy przed telewizorem, to nasze pociechy zrobią tak samo.

Stąd też my także mądrze korzystajmy z tego wspaniałego wynalazku XX wieku. Namówmy starsze dzieciaki na wspólne oglądanie programów informacyjnych lub filmów dokumentalnych. Później możemy z nimi porozmawiać na poruszane tam tematy. Ale jednocześnie, pokażmy pociechom, że istnieją inne, lepsze formy spędzania wolnego czasu, niż jedynie przesiadywanie przed telewizorem.