Enoturystyka w kraju nad Wisłą staje się coraz bardziej popularna.

Wino to produkt alkoholowy otrzymywany w wyniku częściowej lub całkowitej fermentacji alkoholowej ze świeżych winogron (miażdżonych lub nie) tudzież z moszczu gronowego. Z winem wiąże się pojęcie enoturystki. ENOTURYSTYKA polega na zwiedzaniu regionów związanych z uprawą winnych latorośli oraz winnic, i uczestnictwo w imprezach i festynach związanych z tym trunkiem.

wino i ser

Źródło: http://www.flickr.com

Winoturystykę najlepiej uprawiać jesienną porą. Wtedy to liczne winnice organizują prezentacje, degustacje i święta winiarskie. ,,Winny” turysta jest zainteresowany nie tylko, tego w jaki sposób jego ulubiony trunek smakuje, ale przede wszystkim – jak powstaje. W programie każdej szanującej się wycieczki jest także zatem oglądanie krzewów z szybkim wykładem na temat ich hodowli oraz szczepów.

Enoturystyka ma charakter:

– rekreacyjny – kiedy motywem wycieczki jest chęć spędzenia czasu za miastem, na łonie natury;- poznawczy – turyści chcą pozyskać wiedzę z dziedziny uprawy winorośli, produkcji wina i kultury winiarskiej;- kulturowy – wiąże się z długą tradycją produkcji wina, szczególnie w Europie;- kulinarny – wino, będąc trunkiem charakteryzującym dany region powiązany jest z jedzeniem i kuchnią regionalną.

Enoturystyka to jedna z najszybciej zyskujących popularność form spędzanie wolnego czasu w ostatnich latach. Rynek winiarski w naszym kraju z roku na rok rozwija się coraz prężniej, i chociaż trudno będzie nam kiedykolwiek dogonić takie potęgi winiarskie jak Francja, Włochy czy chociażby Austria, nie zmienia to faktu, że na terenie naszego kraju nieustannie przybywa miejsc uprawy winorośli. Więcej na ten temat: sprawdź.
W naszym kraju winnice zajmują ponad 1000 ha. Wyróżnia się tutaj trzy podstawowe regiony winiarskie. Pierwszym regionem jest zachodnia i południowo-zachodnia część kraju, z silnymi wpływami klimatu morskiego i z rzadko występującymi zimami poniżej temperatury -20 st. C.

Jeśli opublikowane w tym artykule informacje są dla Ciebie fascynujące, to oprócz tego, który posiada analogiczne artykuły.

Drugim regionem jest południowa i południowo-wschodnia część Polski, z większymi wpływami klimatu kontynentalnego i z częstymi zimami o temperaturach poniżej -20 st. C, umożliwiające uprawę bardziej odpornych odmian winogron oraz mieszanek odmian. Do ostatniego obszaru, należy pozostała część naszego kraju, gdzie możliwa jest jedynie uprawa amatorska. W naszym kraju największe skupisko winnic znajduje się na ziemi lubuskiej.

Czerwone wino

Autor: CCFoodTravel.com
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz tego korzystne warunki naturalne do enoturystyki w Polsce występują na Nizinie Śląskiej, Przedgórzu Sudeckim, Małopolsce, Pogórzu Karpackim oraz Wyżynie Lubelskiej. Amatorska uprawa możliwa jest w całym kraju. Nawet na Suwałkach założono winnicę specjalizującą się w uprawach win „klimatu chłodnego”. Korzysta ona z sadzonek odmian o większej odporności na ekstrema pogodowe. Takie winnice jednak wymagają dużo więcej poświęcenia i pracy, a o smaczne wina z nich dużo trudniej…