Użyteczne wyposażenie podróżnika na lato

Na każdą wędrówkę należy zaopatrzyć się odpowiednio do pory roku, stopnia trudności trasy i jej całkowitej długości. Latem, podczas dobrej pogody, niezbędne będzie obuwie z karbowaną podeszwą (na przykład sandały Crocs) jak też płaszcz przeciwdeszczowy.

górska wycieczka

Autor: Christian Jiménez
Źródło: http://www.flickr.com
Przy chłodnej pogodzie, albo przy wejściach na szczyty użyteczny jest sweter, nakrycie głowy, nieco jedzenia jak też stosowna ilość napoju.

Kiedy interesują Cię ciekawe informacje i szukasz ich na konkretny temat, kliknij w odsyłacz (http://www.noclegidlafirm.pl/wroclaw/). W tamtym miejscu odnajdziesz potrzebne informacje.

Tenisówki nie zabezpieczą nóg przed kontuzjami w terenie skalnym, zwłaszcza w ruchomych, sypkich piarżyskach. Bez godziwych butów zdołamy więc odbywać wyłącznie przechadzki w osadach czy w ich bezpośrednim otoczeniu.

Najwięcej urazów w Tatrach spowodowanych jest przez noszenie nienależytego obuwia, poślizgnięcie na mokrych skałach, zranienie dolnych kończyn przez uderzenie w czasie przechodzenia przez piargi, skręcenie stawów. Upadek po takowym zranieniu, w spadzistym, eksponowanym obszarze może mieć dosyć poważne następstwa.

Nie mniej ważna będzie ochrona przed chłodem, trud w czasie wchodzenia wyczerpuje wiele energii. Jej utratę człowiek odczuwa jako wycieńczenie i chłód. Zapobiegać takiemu stanowi należy przez noszenie ciepłego odzienia a także przyjmowanie stosownej ilości pożywienia i napitków. Człowiek zmęczony oraz wychłodzony nie ma zręczności nieodzownych do czynienia gwałtownych, nierównomiernych ruchów, jakie wymusza urwisty, kamienisty teren. Łatwo wtenczas utracić równowagę, trudniej może być tłumić obciążenia powstające podczas schodzenia i zwiększa się możliwość urazu – sprawdź.

rowerzysta w górach

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Częstym błędem turystów jest nie branie pod uwagę opcji nagłej zmiany aury. W górach wszystkie prognozy są tylko orientacyjne, a pogoda może radykalnie przeobrazić się w ciągu kilku minut. Nawet jeżeli prognoza nie przewiduje opadów, a poranek jest pogodny i ciepły musimy być zawsze na nie przygotowani. Przed wyjazdem odwiedź sklep turystyczny w celu zakupu niezbędnych akcesoriów. Nie zapominaj o zabraniu z sobą środków opatrunkowych, zwłaszcza służących do zatamowania krwawień. Możesz ocalić w ów sposób życie swoje bądź innych. Warto posiadać z sobą telefon komórkowy, by móc w mgnieniu oka zawiadomić Służbę Ratowniczą, jeżeli będziemy ofiarą bądź świadkiem wypadku.