Krótka historia leków, niebezpieczeństwa, jakie pojawiły się na świecie w wyniku ich nadużywania

Ludzie od bardzo dawna stosują rozmaite substancje do leczenia różnych chorób. Napary, wyciągi roślinne i maści od bardzo dawna stosowane były przez najróżniejszych znachorów, a sporo z nich charakteryzowało się dużą skutecznością ze względu na obecność aktywnych substancji pomagających przy różnych chorobach i dolegliwościach.

leki

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com
I właśnie to przyroda podarowała ludziom jednej z najważniejszych leków, który zmienił kształt współczesnej medycyny, to znaczy penicylinę. Wyizolowany z pewnych pleśni antybiotyk dał możliwość na pokonanie nieuleczalnych dotychczas chorób, bo bardzo dobrze zabijał bakterie, które je wywoływały. Lecz przy tym stał się katalizatorem do intensywnych badań nad innymi lekami, co przyczyniło się do kolejnych przełomowych odkryć. Obecnie większość lekarstw wytwarzana jest syntetycznie, w fabrykach i laboratoriach. Na dużą część chorób wynaleziono już jakieś lekarstwa, które ratują lub przedłużają życie, oraz pozwalają na w miarę wygodne życie na co dzień. Lecz fascynacja możliwościami leków doprowadziła do niezwykle niebezpiecznego zjawiska, jakim stało się ich zbyt nadmierne używanie. Ocenia się, że zaledwie pół z nich faktycznie leczy dolegliwości, a cała reszta bardziej może szkodzić niż pomóc ze względu na skutki uboczne.

leki

Autor: Kiran Foster
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dużym problemem są obecnie na przykład antybiotyki. Jeszcze niedawno przepisywano je na wszystko, nie przejmując się zupełnie tym, czy faktycznie będą potrzebne. Pomijając już koszty pacjentów na ich kupowanie w pewnym momencie się okazało, że z powodu ich zbytniego używania pojawiać się zaczęły bakterie całkowicie odporne na wszystkie znane lekarstwa. Na razie wykrywane są pojedyncze ich źródła, ale w każdym momencie pojawić się może nieuleczalna choroba, która zniszczy ludzkość. Bardzo dużo ludzi wpada też w uzależnienie od lekarstw, zaczynają je stosować na każdą prawdziwą i wymyśloną chorobę. W dużym stopniu do takiego stanu rzeczy przyczyniły się same koncerny farmaceutyczne, które w pogoni za pieniędzmi wmawiają ludziom, że bez zażycia kolejnej tabletki będzie im się gorzej żyło.