Czym jest najbardziej nowatorska technologia led? Czy powinniśmy korzystać z takich urządzeń? Co o nich wiadomo?

Minęły już dzieje wielkiego, zakurzonego pudła. Dawniej nie było najmniejszego wyboru, telewizor po prostu się kupowało i to tyle. Obecnie wybór jest ogromny, na rynku mamy telewizory LCD, plazmowe lub z technologią LED.

led

Autor: Nicolas Buffler
Źródło: http://www.flickr.com

Jest, w czym wybierać. Zdecydowanie się na właściwy model trwa coraz dłużej.Telewizory czy ekrany led to nic innego, jak unowocześnione wersje tych samych sprzętów z technologią LCD. Według opinii ekspertów jedyną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami jest podświetlenie, umieszczane za ciekłokrystalicznym panelem. W telewizorach LED umieszczano światła fluorescencyjne z zimną katodą, podczas gdy w technologii LED stosowane są diody (ich wykorzystanie można też znaleźć tutaj: zobacz to). Lampy diodowe są umieszczane albo zaraz za matrycą, lub też wzdłuż końcowej części spłaszczonego ekranu. W pierwszym wariancie – porównując do normalnych odbiorników LCD – otrzymujemy lepszy kontrast oraz nasycenie czerni.

kolorowe ledy

Autor: sundyme
Źródło: http://www.flickr.com

W drugim wariancie dzięki odpowiedniemu ułożeniu diod na obrzeżach odbiornika, telewizory oraz monitory ledowe są wyjątkowo płaskie. Trzeba wiedzieć, że pierwszy odbiornik w technologii LED wszedł na rynek już w 2004. Na rynek wprowadziła go marka Sony, natomiast cena była niebagatelna – 15 tysięcy dolarów. Obecnie ich ceny już tak nie straszą, podobnie sytuacja przedstawia się z odbiornikami plazmowymi – dużo znajduje się tego typu sprzętu na rynku, producenci biją się o odbiorców, co przekłada się na spadek cen. Jeszcze jakiś czas temu ciężko było pomyśleć, iż prawie każdą osobę stać będzie na takie sprzęt. Ale jak się okazało nie trzeba było dużo czasu, aby najbardziej znani producenci „zalali” nasze półki sklepowe wciąż udoskonalanymi modelami odbiorników – tj. LCD, plazmy czy LED. Zastosowanie technologii ledowej można znaleźć dla przykładu na tej stronie internetowej: ekran led łódź starowa góra.

Wystarczy przejść się do jakiegoś sklepu z tego typu sprzętem elektronicznym i popatrzeć, jak wyglądają półki z odbiornikami telewizyjnymi. Wszędzie czai się nowa technologia. Tak na dobrą sprawę, ta sama sytuacja jest w innych aspektach życia. Wystarczy popatrzeć, co zdarzyło się z rynkiem komputerów. Dawniej laptop to było coś nieprawdopodobnego, a obecnie…Ciężko spotkać stacjonarny komputer, nawet w markecie za to możemy kupić laptopa lub tablet, o różnych parametrach, od tych najtańszych aż do tych najdroższych, jednak z pewnością na każda kieszeń.