Najciekawsze miejsca w naszym kraju

Kaszuby to teren położony na północy Polski na zachód od Wisły, będący częścią Pomorza. Zamieszkują go Kaszubi, posługujący się regionalnym językiem. Nie jest to obręb historyczny, więc niełatwo określić precyzyjnie krańce tegoż regionu.

ruszajwpolske.pl

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com
Kaszuby rozpościerają się od Morza Bałtyckiego na południe. W ich obrębie znajdują się piaszczyste wybrzeża oraz lasy czy jeziora. Region ten jest określany mianem „Szwajcarii Kaszubskiej” ze względu na jego atrakcje turystyczne. Wyjątkowo interesujący dla urlopowiczów jest na pewno zespół Wdzydzkich Jezior, to jest tzw. „Kaszubskie Morze”. Główne miejscowości kaszubskie, gdzie kultywuje się tradycje oraz język kaszubski to: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna i Bytów – zobacz całość tutaj

Kaszuby to miejsce ogromnie ciekawe pod względem krajobrazowym. Urocze jeziora, liczne lasy, wzgórza oraz pagórki sprawiają, iż środkowa część Pojezierza Kaszubskiego nazywana jest „Szwajcarią Kaszubską”, ze względu na podobieństwo do przepięknych pejzażów Szwajcarii. Tym, co także od lat pociąga turystów jest wyrazista odrębność regionalna, widoczna między innymi w żywej sztuce ludowej.

ruszajwpolske.pl/regiony/kaszuby/noclegi/10,index.html

Autor: Chris Kuga
Źródło: http://www.flickr.com

Centrum Edukacji oraz Promocji Regionu umiejscowione w Szymbarku jest punktem słynnym w całej Polsce. Największą atrakcją owego współczesnego ośrodka jest Odwrócona Chata. Już z zewnątrz chata robi ogromne wrażenie na odwiedzających, jednak prawdziwych emocji można zaznać, zwiedzając wnętrza tego domu.

Jeśli ten tekst jest według Ciebie godny zainteresowania, to kliknij tu. Zamieszczone tam materiały również Cię zaciekawią – to bardzo użyteczne informacje (https://gloria.wroc.pl/uslugi-pogrzebowe/plany-pogrzebowe/).

W Szymbarku można znaleźć również inne atrakcje, w tym Najdłuższą deskę. Odwiedzając Kaszuby atrakcje jakich nie możemy nie wziąć pod uwagę to: Kartuzy – uznawane za stolicę Kaszub, Zamek Łapalicki, Chmielno – ważny ośrodek turystyczny.

Pyszne potrawy kuchni kaszubskiej to dodatkowy argument przemawiający za odwiedzeniem tych regionów. Lokalnych dań można posmakować w licznych regionalnych restauracjach. Smacznych zup taki jak: polewka z węgorza, kwaśna zupa, dziadówka, zupa słodowników, brukiew, gruszkowa, oraz smakowitych dań głównych, na przykład: rolmopsy, śledź po kaszubsku, wyśmienity zylc ze śledzia, klopsiki rybne, sandacz po kaszubsku, przepyszna szmurowana kaczka, plince, ferkase, gęś z bulaja czy golce. Palce lizać!