Leki – kilka faktów, których nie znajdziecie w internecie i których nie przeczytacie na załączonych informacjach dla pacjentów

Współczesny rynek farmaceutyczny zdają się napędzać sami kuracjusze, a nawet całkiem zdrowi obywatele. Powszechna dostępność oraz różnorodność tabletek sprawiają, że praktycznie każdy znajdzie coś na te najmniej uciążliwe objawy, czyli np. na niewielki ból gardła.

Tabletki

Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com

Często zamiast udać się do doktora, swoje kroki kierujemy do najbliższej apteki i tam pytamy magistra farmacji o najlepszy preparat na ból zęba. I w wielu przypadkach taką metodą omijamy kolejki pod gabinetem. Sprawdźmy więc, czy omówione rozwiązanie pozostaje dla nas bezpieczne i właściwe,a także, jak być świadomym klientem. Koniecznie należy wiedzieć, że wskazówki oraz sposób podania zapisany na opakowaniu jest skonstruowany w bardzo ostrzegawczy sposób. Sami doktorzy rodzinni już tak rygorystycznie do sprawy nie podchodzą i nierzadko aplikują pacjentom leki, których sami obawialiby się zażyć. Sam tekst na ulotkach bywa napisany nieco na wyrost, żeby klienci nie mieli jakichkolwiek pretensji w przypadku niepożądanych i nieopisanych skutków ubocznych. Fakt ten jednakże nie oznacza, że kurując się na własną rękę mamy lekceważyć napomnienia producenta kapsułek ułatwiających zdrowy sen.

Tabletki

Autor: Marc Majcher
Źródło: http://www.flickr.com

Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie preparaty witaminowe. Osoby zmęczone pracą sięgają po magnez, a osobom w podeszłym wieku oraz przedszkolakom zakupuje się syropy pobudzające apetyt i posiadające w swoim składzie również cenne dla człowieka składniki mineralne. Reklamówki telewizyjne sugerują, aby wręczać komplet witamin członkom rodziny, na przykład z okazji Dnia Matki albo na gwiazdkę. Duża dostępność lekarstw wywołała u niektórych zaburzenie nazwane lekomanią. A to oznacza, że konkretna pani czuje przymus łykania pigułek na trawienie, pomimo że sam organizm nie wymaga od niej leczenia farmakologicznego. Jeśli lekarz prawidłowo postawi diagnozę, to wówczas w terapii wykorzystuje się szczególny środek zwany placebo, który nie zawiera żadnej substancji leczniczej. Sprawdź, apteka Bełchatów ma konkurencyjne promocje.

Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości (np. cukrzyca) bądź są po przeszczepie płuc bywają zmuszone zażywać leki każdego dnia. W takich i podobnych sytuacjach niezwykle pomocna okazać się może rada aptekarza, który znajdzie dla drogiego leku tańszy odpowiednik. W niektórych i tych szczególnych przypadkach jest w stanie również zasugerować preparaty ziołowe, które mniej obarczają organizm skutkami ubocznymi.