Czy nasz język jest tak bardzo ciężki do przyswojenia dla imigrantów?

Mówi się, że język polski dla obcokrajowców jest bardzo skomplikowany. Nam, Polakom, trudno określić się do tej opinii, gdyż przez to, że używamy tego języka, na co dzień, nie będziemy raczej obiektywni. Czasem tylko na tym się łapiemy, że mówimy po polsku jakieś słowo i nie mamy pewności, czy mówimy dobrze. Zresztą, wystarczy rozwiązać test z gramatyki, aby zobaczyć, że nawet dla nas, język polski nie jest łatwy. A co dopiero dla obcokrajowców.

w klasie

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Można to przyrównać do naszej próby nauki języka pendżabskiego (egzotyczny język – szczegółowe informacje – perski), prób nauczenia się alfabetu, wertowania słownika, możemy porównać taką sytuację również do nauki języka perskiego, żaden słownik czy podręcznik, żaden, nawet najlepszy lektor nie będzie dla nas pomocny, jeśli czujemy, że nigdy w życiu nie nauczymy się tego typu języka. Zresztą, co tu dużo szukać, dla niektórych osób przecież nauka języka portugalskiego (choćby słówek ze słownika czy z podręcznika), niemieckiego czy francuskiego to rzecz niemożliwa do przejścia, a co dopiero mówić o zupełnie dla nas egzotycznych językach.

Język polski dla obcokrajowców (nauka portugalskiego) jest właśnie tak odbierany, jako język niezwykle trudny, język, w którym nie tylko sama gramatyka czy wyrazy są trudne, ale przede wszystkim wymowa. Całę masy cudzoziemców, którzy żyją już długo w Polsce, to potwierdzi. Choć długo mieszkają w Polsce i rozmawiają swobodnie w naszym ojczystym języku, to jednak brakuje im należytej wymowy dużej części słownictwa. Po prostu, tak jak my może nigdy nie będziemy mówić perfekcyjnie w językach azjatyckich, tak samo chińczyk będzie delikatnie kaleczył język polski. Ta przeszkoda zdaje się być obecnie nie do przejścia, niemniej, warto docenić obcokrajowców, którzy chodzą na kursy dla obcokrajowców w Polsce i ostro studiują nasze zawiłe językowe reguły.
Na szczególną uwagę zasługują chętni do rozwoju mieszkańcy Azji, którzy mieszkając w naszym kraju szybko przyswajają, całkiem przecież obcy dla nich język. Zdecydowanie ambitni są szczególnie Chińczycy i Wietnamczycy, to jak skutecznie pokonują kolejne szczeble nauki języka polskiego jest godne uwagi. Z jednej strony, może mają lepsze predyspozycje do nauki języków, lecz raczej należy patrzeć na to przez pryzmat ich niezwykłej ambicji.