Czy powinno się uczyć dialektu krajów bliźniaczych nam kulturowo?

Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tylko moda, to przymus. Większość z uczących się uczyła się już angielskiego. Wielu myśli, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony zachęca coś banalnego, z naszego regionu, z drugiej przydałby się język egzotyczny, odległy kulturowo, który jednocześnie odgrywa znaczące role w światowym handlu, polityce, czy stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu pojawia się na myśli język chiński. To dobry trop, należy jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie, że nie każdy (może też ja) nie dam radyopanować tego języka. Może wynikać to ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), lecz także z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba być świadomym, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz to robić codziennie, bo to co wkułeś zaraz zapomnisz. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z książek, ich liczba na naszym rynku stale rośnie, gdyż Chiny to coraz ważniejszy, międzynarodowy gracz.

A co jeśli wiemy, ze nie poradzimy sobie, że żaden chiński (nauka języka chińskiego) czy koreański, to język dla nas nieosiągalny, wcześniej język połamiemy i się naszym poziomem załamiemy niż czegoś się nauczymy. I co potem? Jeśli zaufać specomz rynku pracy, jeśli poszukujesz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz uczyć się czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (nauka chorwackiego). Wybór jest duży, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zainteresować się czeskim.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… uwaga na pułapki. Nauka (zobacz także nauka gry na perkusji) języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt skuteczna, bo wiele wyrazów ma podobne brzmienie, lecz odmienne znaczenie. Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie sensowna, jeśli nie znamy cyrylicy. Na początek przyjdzie nam poznać alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać bardzo wiele słów.