W jakich przypadkach masz prawo do zwrotu za bilet ?

Latanie samolotem po Unii Europejskiej wiąże się z kilkoma ciekawostkami, co do których na co dzień podróżujący klienci nie zdają sobie sprawy. Chodzi o zwrot i odszkodowanie za odwołany lot.
W zwykłych warunkach nie planuje się oczywiście scenariusza w którym nasz lot będzie nawet niewiele opóźniony.

Lotnisko

Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com
Tak samo jak w naziemnych środkach komunikacji płacimy za tanie, normalnej klasy i droższe linie lotnicze, które w stosownych do ceny standardach przetransportują nas z jednego na drugi punkt.Paraliż lotniska, katastrofa lotnicza – to tylko niektóre z najpopularniejszych powodów przesunięć i odwołań lotów, za które podróżującym przysługują prawa do zwrotów za bilety lub [anodowane aluminium] odszkodowanie. Pasażerowie, dla których chwilowo pomyślana alternatywa w postaci pierwszego kolejnego biletu nad wyraz się nie uśmiecha, wyczekują w poczekalniach. W takiej chwili czas gra – mimo wszystko – na ich korzyść.Dlaczego? Jeśli trzy godziny po planowym starcie samolot nie odleci, podróżującym (w obrębie członków Unii Europejskiej oraz państw poza UE) przysługuje określona kwota jako odszkodowanie za odwołany lot. Ceny rozciągają się – zależne od odległości i statusu państwa (Unia – państwo poza Unią) od 250 do 650 euro (artykuł o odszkodowaniu za odwołany lot).

samolot

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Rekompensata tego rodzaju nie przysługuje tym podróżującym, którzy wiedzieli o anulowaniu lotu już dwa tygodnie przed startem. Fatalne warunki pogodowe także potrafią przyczynić się do paraliżu lotniczego (np. wybuch wulkanu). Niestety także wtedy posiadaczom biletów nie zostanie przyznane odszkodowanie. Gdy podróżnik zorganizuje alternatywny lot to także tutaj – co wydaje się jasne – nie możemy starać się o rekompensatę za problemy w trakcie podróży.
Zwroty za bilet następują w dwóch przypadkach: anulowania lotu i sprzedaży większej niż planowana ilości miejsc.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to jest naprawdę rzetelna oferta (http://elmet-produkcja.pl/ciecie-cnc), odnosząca się do wartościowych artykułów. Zapoznaj się z nią teraz.

W tej drugiej sytuacji przewoźnik może, ale nie musi zapewnić sobie alternatywny lot. Przyjęcie zwrotu uniemożliwi z reguły ustalany odgórnie powrót. Warto więc w takich sytuacjach wykalkulować co jest bardziej opłacalne.
Zażalenia kierowane są bezpośrednio do linii lotniczych. Rozczarowująca odpowiedź lub zupełny jej brak wcale nie kończą sprawy – warto wówczas nie ustępować i wejść z przewoźnikiem na drogę sądową -> przeczytaj przykłady na