Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry są najwyższymi polskimi górami. Na tle Karpat, których są częścią, wyróżniają się cechamiwybitnie alpejskimi, co obrazuje się piętrowym układem skupisk roślinnych. Średnia wysokość tatrzańskichwierzchołków to ok. 2300 m, rozciągłość pasmaw linii prostej – około pięćdziesiąt trzy kilometry, natomiast szerokość sięga 30 km sprawiając z nich miejsce ochoczo wybierane na wczasy dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty

Autor: Samuel Kimlicka
Źródło: http://www.flickr.com
Tatry całkowicie objęte są ochroną pod postacią Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przybrzeża potoków a także wyloty ogromnych dolin tatrzańskich, zatem najniższe strefy gór, porastają lasy liściaste rodzaju łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Trochę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, etapowo przechodzące w kosodrzewinę, a później w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec.

Tatry są za bardzo niskie i mają zbytnio strome stoki, żeby mogły tam być lodowce (więcej o tym tu). Pamiątką po plejstocenie jest około dwieście jezior malowniczo umiejscowionych w górskich zagłębieniach. Najcudowniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym zbudowano śliczne schronisko. Wiedzie stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych taterników. Aby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, warto udać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie wypasają stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których parę uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej ciekawych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić cudownie oświetlone, przeróżne formy naciekowe.

Czy taka tematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę, która dotyczy omawianej kwestii, więc zapewne także Cię zainteresuje.

Obejrzeć można też Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Z uwagi na wprowadzenie całkowitej ochrony na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, można się po nim poruszać tylko na piechotę bądź na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj fantastycznie rozwinięta. Tatry można okrążyć rowerem. Szlak liczy około dwieście trzydzieści kilometrów i proponuje niezapomniane panoramy na góry. Bardzo dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one szansę podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu znajduje się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Warto też zdobyć Giewont, którego również roztacza się niesamowita panorama Tatr. Trzeba wspomnieć, że Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad trzystu lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (odkryj więcej tutaj).

Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, określane zimową stolicą Polski. Cudownie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz teraźniejsze atrakcje czekające na przybywających tu tłumnie wczasowiczów.Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej zrobione na szkle. Na cmentarzu mieści się wiele zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską warto przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa zbudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Aktualnie znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Największym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się też kościół świętej Rodziny.

Punktem obowiązkowym w trakcie pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się niesamowita panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego należy wybrać się w sierpniu, kiedy ma miejsce tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr związana jest produkcja tradycyjnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.