Jeśli poszukujesz cichego miejsca na weekend, jedź w Beskidy

Ofert agroturystycznych pojawiło się w ostatnim czasie coraz więcej. Nierzadko gospodarstwa oferujące taki wypoczynek w lecie czy w zimie prowadzą jednocześnie eko uprawy. Taki właśnie wariant wybrałam ongiś z mężem.

Beskid niski

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Od szesnastu latek prowadzimy przy naszym bio gospodarstwie agroturystykę. Zlokalizowany jest on w pięknie usytuowanej niedużej wsi w Beskidzie Małym. Tak więc możemy zaproponować Państwu odpoczynek nie byle jaki, bowiem jest to wypoczynek – sprawdź tutaj – w górach. Co się z tym wiąże? To, że prócz świeżuteńkich, ekologicznych warzyw jak też malin o letniej porze, mogą Państwo radować się ożywczym, czystym powietrzem. Wypoczynek (więcej w temacie) w górach (interesujący wpis) może również być związany z łowieniem pstrągów w zimnym górskim potoku bądź z górskimi wyprawami. Mamy w Beskidzie świetnie oznaczone szlaki o rozmaitych stopniach skomplikowania.

Każdy łazik wybierze trasę wedle swych możliwości i sił. W zimie wypoczynek w górach to oczywiście białe szaleństwo na śniegowych stokach. Można wybrać narty, snowboard, dzieci nierzadko decydują się na saneczki. Organizujemy również kuligi oraz wieczorne uczty przy ognisku, a latem rower – rowerowe trasy w Górach Izerskich.

beskidy

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Po białych szaleństwach w mroźny, zimowy dzień miło rozgrzać się w saunie wodnej lub fińskiej jak kto woli. Możemy także korzystać z lamp solarnych, jaskini solnej czy basenu w urządzonym przez nas SPA. Zwierzęta którymi hodowlą zajmujemy się to: cztery kózki, szesnaście kurek do tego kogutek. Mąż z zmiłowania jest hodowcą pszczółek, więc tuż za domostwem mamy też siedem uli. Możemy więc zaoferować naszym gościom świeżuteńkie wiejskie produkty z własnego ekologicznego gospodarstwa: kozie mleko, miodek z własnej pasieki, jaja – sprawdź noclegi w Kopańcu. Mą specjalnością jeżeli chodzi o ciasta są ciasta biszkoptowe upieczone z jaj od kur z naszej fermy oczywiście.

Nasi letnicy ( zawżdy witani są tortem czekoladowym. Spośród regionalnych dań możemy Państwu zaproponować tak zwane prażonki, jadło drwala oraz madziarskie jadło nader często tu przygotowane – Bogracz. Pieczonki są pichcone w do tego celu poświęconym żeliwnym kociołku wiszącym nad ogniem (fakultatywnie w piekarniku) z kartofli, kapustki i mięsa. Do tego zioła, takie jak majeranek, kminek itd.. Jadło drwala z kolei to inaczej placki ziemniaczane po Węgiersku. To placki z gulaszem mięsnym, papryką, pieczarkami, obsypane tartym serem. Bogracz natomiast jest odmianą zupy gulaszowej. Zapraszamy do nas na wypoczynek w górach!