Nasza grupa – nasz sposób mowy

Są różnorodne profesje, a wszystkie z nich odznaczają się fachowymi terminami. Z jednej strony dzięki temu możemy łatwo się porozumieć pośród fachowców z własnej branży, z inne strony, konkretne środowisko jest przez to bardziej hermetyczne.

Nie kreuje się chyba jednak po to tego typu terminów, żeby się czymś wyróżnić, niezbędne są one naturalnie do pracy. A każdy zainteresowany przecież, skoro będzie pragnął się o czymś dowiedzieć może o tej kwestii doczytać. W erze dostępu do globalnej sieci to nic trudnego.

Spacerujący ludzie

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

Swój specjalistyczny język posiadają doktorzy i bibliotekarze, swoim slangiem posługuje się młodzież, swoją grypserę mają więźniowie. Gdy jeden fotograf dyskutuje opinie z drugim o własnym zestawie i sprzęcie studyjnym (więcej info odnajdziesz tutaj: specjalistyczne zestawy i sprzęty studyjne), to skoro powie, iż na jego sprzęt studyjny składają się też żarówki, to będziemy twierdzić, że wszystko jest czytelne, chociaż tak mówiąc prawdę chodzi mu o fachowe żarówki. Z następnej strony będzie zupełnie dziwaczne, gdy wspomni coś o żarnikach błysku, w takim momencie nie będziemy wiedzieli właściwe, o co chodzi. Więcej wiadomości o tych specjalistycznych produktach możesz odszukać tutaj: żarówki oraz sprzęt studyjny.

Specjalistyczny język odznacza się tym, iż zaangażowani w niego ludzie mogą

Ludzie siedzący na ławce

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

bardziej lub mniej identyfikować się z własnym otoczeniem. Czasem bowiem tak jest, że jedna osoba zaakceptuje wszystko, co zaproponuje jej grupa, tym sposobem przyswoi jej metodę mówienia i będzie to traktować, jak swój własny sposób mówienia, zaś kolejnej osobie może przeszkadzać to zamknięcie i tak często, jak to możliwe będzie odrzucać metodę tego typu wyrażania myśli. To, w której my byśmy znaleźli się grupie jest zależne od wielu wytycznych.

Jednym z tego typu czynników jest wychowanie, to jak zostaliśmy wychowani, czy bardziej na aktywistę czy raczej na samotnika. Samotnik będzie promował bardziej własny styl bycia, nie będzie potrafił odnaleźć się tak w grupie, jak inne osoby. Może być podejrzewany o negatywne myśli i szkodzenie grupie. Tego typu osoby nazywane są dziwakami.

Wiele też zależy, z jakimi ludźmi się zadajemy. Jeśli są to interesujące, braterskie osoby, to łatwiej będzie nam przyjąć ich sposób bycia i zachowywać się tak samo, zgodnie ze sposobem bycia grupy, z którą się utożsamiamy. Jeśli jednakże będą to gbury to raczej będziemy walczyć z tym stylem bycia. Chociaż taka prawda, że każdy jest inny i ma inne pragnienia, tak więc nie możemy wyciągać jasnych i pewnych wniosków.