Czy język łaciński jest opłacalny jako drugi?

Znasz angielski, ale chcesz poznać jeszcze jeden język? Marzysz o nietutejszym wyzwaniu czy raczej preferujesz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór masz ogromny, bo języków jest bardzo wiele, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz patrzeć pod katem siły kraju (gospodarka, polityka), jak i patrzeć w kategoriach twoich zainteresowań. Jest ci blisko do jakiegoś kraju, lubisz tamtą kulturę czy geografię, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: pasję czy rozsądek? Można podjąć naukę języka łacińskiego, chociaż to język martwy, ale dostępne są słowniki i podręczniki, lecz czy warto się uczyć języka, którego nikt już nie używa?

książka

Źródło: www.morguefile.com

Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, niekoniecznie się wykluczają, można przecież fascynować się danym krajem i poznawać dany język, z myślą o lepszych zarobkach. Takie możliwości gwarantuje z pewnością język koreański (lekcje koreańskiego). Nie jest tak popularny, jak na przykład chiński czy japoński, lecz zapewnia ciekawe perspektywy. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z przedstawicielami z tego kraju wystarcza angielski, lecz mamy możliwość więcej zyskać, posługując się ich ojczystym językiem. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliżej? Nie sięgajmy jednak po języki z naszej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz wypróbujmy coś trudniejszego. Litwa, chociaż tak bliska Polsce, ma zupełnie inny język.

Można przyznać, że język – przeczytaj więcej tutaj – litewski (rozmawiaj po litewsku) jest jednym z najbardziej trudnych na świecie. W tej klasyfikacji, z krajów europejskich pewnie może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Język litewski zalicza się do grupy języków wschodniobałtyckich. W Polsce znajdziemy książki i słowniki do nauki języka litewskiego. Warto też, z racji niedużej odległości jeździć tam i poprawiać swoje kompetencje językowe w realnych sytuacjach. Troszkę lekceważonym językiem jest język macedoński. Warto się go nauczyć , choćby mając na uwadze bogatą historię tego kraju. Nauka języka macedońskiego i pomoce dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są powalające, lecz warto podjąć trud.

Czy ten artykuł Cię zafascynował? W takim wypadku zobacz inny polecany serwis hotel pracowniczy wrocław na spijtanio, który też ma interesujące informacje.