Czy język łaciński jest opłacalny jako drugi?

Znasz angielski, ale chcesz poznać jeszcze jeden język? Marzysz o nietutejszym wyzwaniu czy raczej preferujesz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór masz ogromny, bo języków jest bardzo wiele, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz patrzeć pod katem siły kraju (gospodarka, polityka), jak i patrzeć w kategoriach twoich zainteresowań. Jest ci blisko do jakiegoś kraju, lubisz tamtą kulturę czy geografię, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: pasję czy rozsądek? Można podjąć naukę języka łacińskiego, chociaż to język martwy, ale dostępne są słowniki i podręczniki, lecz czy warto się uczyć języka, którego nikt już nie używa?

książka

Źródło: www.morguefile.com

Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, niekoniecznie się wykluczają, można przecież fascynować się danym krajem i poznawać dany język, z myślą o lepszych zarobkach. Takie możliwości gwarantuje z pewnością język koreański (lekcje koreańskiego). Nie jest tak popularny, jak na przykład chiński czy japoński, lecz zapewnia ciekawe perspektywy. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z przedstawicielami z tego kraju wystarcza angielski, lecz mamy możliwość więcej zyskać, posługując się ich ojczystym językiem. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliżej? Nie sięgajmy jednak po języki z naszej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz wypróbujmy coś trudniejszego. Litwa, chociaż tak bliska Polsce, ma zupełnie inny język.

Można przyznać, że język – odnośnik – litewski (rozmawiaj po litewsku) jest jednym z najbardziej trudnych na świecie. W tej klasyfikacji, z krajów europejskich pewnie może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Język litewski zalicza się do grupy języków wschodniobałtyckich. W Polsce znajdziemy książki i słowniki do nauki języka litewskiego. Warto też, z racji niedużej odległości jeździć tam i poprawiać swoje kompetencje językowe w realnych sytuacjach. Troszkę lekceważonym językiem jest język macedoński. Warto się go nauczyć , choćby mając na uwadze bogatą historię tego kraju. Nauka języka macedońskiego i pomoce dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są powalające, lecz warto podjąć trud.

Czy ten artykuł Cię zafascynował? W takim wypadku zobacz inny polecany serwis hotel pracowniczy wrocław na spijtanio, który też ma interesujące informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*