Czy jest opłacalne pobierać naukę niepopularnych języków obcych?

Po komunie w polskim krajobrazie zmieniło się wiele rzeczy. Najważniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie kiedyś było pusto i nudno: w edukacji. W socjalizmie były tylko państwowe uniwersytety, na które szli nieliczni, identycznie było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Dzisiaj na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Kreuje to sytuacje, że wielu z nas wybiera takie języki obce, że aż na samo brzmienie niektórych słów, włos się na głowie jeży…

nauka w bibliotece

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Weźmy taki język mandżurski. Pomocy naukowych: ćwiczeń i słowników do nauki języka mandżurskiego nie znajdziesz w znanej sieci księgarń, nie kupisz tak łatwo kursu na płytach, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc komu potrzebny taki trud? Zwyczajnie otworzyliśmy się na świat, możemy jeździć wszędzie, więc czerpiemy garściami z tych możliwości. Możemy z także uczyć się innych interesujących, lecz dość egzotycznych języków.

Spójrzmy na taki język mongolski. Brzmi całkiem znajomo, tak, wiemy, jaki to kraj, lecz angażując się w ten język zauważamy historię Mongolii, spotykamy jej mieszkańców, to niezwykle interesująca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (opanuj mandżurski) nie jest łatwa, brakuje raczej pomocy naukowych: słowników czy podręczników, ale jeśli tylko naprawdę ma się ochotę, naprawdę można dotrzeć do odpowiednich podręczników.

Nie inaczej jest z innymi językami egzotycznymi, na przykład, trudno dostać podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Nieco łatwiej jest za to z językami też dość trudnymi, ale jednak europejskimi.https://www.logintrade.pl/ (zobacz wizytówka firmy logintrade.pl)Nauka języka norweskiego (opłacalny język norweski) czy fińskiego to większa dostępność słowników i innych materiałów pomocniczych. Łatwiej też o kursy, szczególnie, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować.

Jeśli szukasz fascynujących informacji na opisywany temat, odwiedź Winiety Słowacja nas, a na pewno znajdziesz interesujące fakty.

Warto pomyśleć, czy lepiej uczyć się trudnego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy ciężkiego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.