Każdy z nas z pewnością pamięta ogromną powódź z 1997 roku, która zniszczyła południe Polski

Od tej niespodziewanej powodzi minęło już więcej niż 20 lat. Powinniśmy się przyjrzeć, jak dzisiaj nasze państwo zabezpiecza się na podobną ewentualność.
W naszym kraju jest ogromna ilość rzek i jezior.

Berlin

Autor: Eli Duke
Źródło: http://www.flickr.com

spływ

Autor: Events Bali Discovery
Źródło: http://www.flickr.com
Mamy ich doprawdy dużo. W czasie wiosennych roztopów, gdy z wyższych partii schodzi masa wody, to nawet skromne potoczki, które dopiero co wczoraj można było przeskoczyć, nagle okazują się być wartkimi oraz szerokimi rzekami. Kiedy woda występuje z brzegów, to jest to niesamowita siła. Wówczas nie da się przed nią schronić. Zalewa wszystko, a ludzie w jednej chwili tracą majątki całego życia. Zatem będąc krajem narażonym na powodzie, należy im zapobiegać, jak tylko się da. Dlatego często spotykanym elementem rodzimego krajobrazu bywają już groble. Każdy Polak widział je choć raz w życiu, ale nie wie, że tak się nazywają.

Jeżeli pragniesz poszerzyć swą wiedzę w tej tematyce, to czytaj tu apartamenty sopot kolejne wiadomości. Wystarczy wejść w podany link.

Grobla jest jednym z komponentów, które są powiązane z gospodarką wodną. To zatrzymuje wodę w jeziorze czy korycie rzeki. Jest ona rzecz jasna wyższa niż poziom wody. Może więc wytrzymać zwiększający się poziom rzek oraz jezior na początku wiosny lub po intensywnych opadach. Równie ważnymi elementami tej gospodarki, które budowane są w celu zabezpieczenia terenu przed zalaniem, są przykładowo tamy czy zbiorniki retencyjne.

Tama jest już przykładowo znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcją niż groble. Buduje się je rzecz jasna prostopadle do rzeki. Często wykorzystuje się je do produkcji prądu, co jest ekologicznym wyjściem.